Bine aţi venit, Vizitator
Principală » Fişiere » Noi în alte publicații

Cupa Federației la turism sportiv
2013-10-26, 10:55 PM
Timp de 3 zile (18-20 octombrie) în apropierea satului Butuceni s-a desfășurat ”Cupa Federației” la turism sportiv. Această competiție este cea mai importantă întrecere de turism sportiv, organizată de Federația de Turism Sportiv din RM anual la sfîrșitul lunii octombrie.
Sportivii au concurat la 4 probe: turism pedestru, turism nautic, turism montan și veloturism. În lupta pentru cupă s-au aventurat 17 echipe din diferite părți ale țării (Chișiău, Bălți, Sîngerei, Tiraspol, Bender, Ungheni, Dubăsari, Călărași). Diferită a fost prestația echipelor. În clasamentul general au fost luate în calcul 3 cele mai bune rezultate din cele 4 probe, la care a participat echipa.
  Turism Montan
  1. LT "Ștefan Cel Mare", Bravicea (Călărași)
  Veloturism
  1. CCACA Chișcăreni (Sîngerei)
  1. Scauții, Chișcăreni (Sîngerei)
În clasamenul general pe locul III s-a clasat echipa CCACA Chișcăreni (Sîngerei), pe locul II - BTEC Ungheni și pe locul I s-a clasat SOTT Chișinău, campioană în ultimii trei ani. Cîștigătorii fiecărei probe au fost premiați cu medalii și diplome de gradul respectiv de către ministrul Tineretului și Sportului Octavian Bodișteanu.
Să vă reamintim că turismul sportiv nu este doar un gen de sport, dar este și o bună metodă de a te odihni în mijlocul naturii. În pofida temperaturii scăzute din noaptea de 19 spre 20 octombrie, turiștii au cîntat la chitară în jurul rugului pînă tîrziu.

sursa: sporter.m
Categorie: Noi în alte publicații | Adăugat de: admin
Vizualizări: 493 | Descărcări: 0 | Rating: 0.0/0