Bine aţi venit, Vizitator
Principală » Articole » Clubul Sportiv "GALATA"

Cupa de Iarnă a mun. Chișinău la tehnica turismului pedestru

Iarna nu este motive de a abandona sportul. Tinerii turiști din gimnaziul „Galata” și iarna continuă atît antrenamentele, cît și participarea la competiții. Desigur iarna e iarnă, de aceea competițiile la tehnica turismului pedestru se desfășoară în săli sportive.

În acest an Campionatul de iarnă al mun. Chișinău la tehnica turismului pedestru, care s-a desfășurat pe data de 24 ianuarie 2014 în sala sportivă a LT „Mihai Grecu”, a întrunit echipe din instituțiile de învățămînt ale mun. Chișinău, dar și echipe din alte localități.
Am participat în ambele categorii de vîrstă. Echipa „Galata”( grupa mică) s-a clasat pe locul IV în clasamentul general (iar dacă omitem echipele, ce nu fac parte din mun. Chișinău - atunci locul III) din 15 echipe. În clasament individual cel mai bun rezultat l-a avut Andronache Stanislav (cl. VII-A) care s-a clasat pe locul II. În această categorie au participat 47 băieți și 44 fete. Rezultate bune au prezentat și alți membri ai echipei:
Gîrneț Dan - locul IV-V
Cebotari Rita - locul XV
Golan Mihaela - locul XXIV-XXVIII
Golovei Daniel - locul XXIX
Tătaru Gabriel - locul XXXVI.
Echipa „Galata” (grupa mare) a ocupat locul III din 10 echipe (iar dacă omitem echipele din afara Chișinăului, care, de fapt, ar fi trebuit sa participe în afara concursului, atunci locul I - și respectiv Cupa ar fi fost a noastră).
În această categorie au participat 30 băieți și 30 băieți. În clasament individual rezultatele au fost următoarele: