Bine aţi venit, Vizitator
Principală » Articole » Clubul Sportiv "GALATA"

Cupa de iarnă a mun. Chișinău la TTP - 2015

Iarna este perioada, când din cauza condițiilor meteo nefavorabile, nu se organizează competiții la turism sportiv în condiții naturale. Totuși, colaboratorii SOTT, Chișinău au planificat mai multe competiții la turism pedestru și montan în condiții de sală. Conform planului în perioada iernii se va desfășura Cupa de Iarnă a mun. Chișinău la tehnica turismului pedestru care se va desfășura în 3 etape: individual-pe echipă, perechi-pe echipă și pe echipe la 2 categorii de vârstă: clasele 5-8 (grupa mică) și clasele 9-12 (grupa mare).

Pe data de 13 decembrie 2015 în sala sportivă a LT „Mihai Grecu”, amenajată de d. Degtiariov Vladimir, s-a desfășurat etapa 1 a Cupei de Iarnă. Sportivii au concurat  pe 2 trasee interesante, aflate la o înălțime considerabilă.

Grupa mică a echipei „Galata”: Ciocoi Sergiu, Boboc Alexandru, Ionel Victoria, Pașa Nicolina, Golovei Mihaela, Tuliba Margareta și Balițchi Maria pentru I dată în viață au urcat sub podul unei săli sportive. Totuși, ei s-au descurcat foarte bine pe traseul blocului A. Antrenorul nu le-a permis să traverseze blocul B, deoarece pentru vârsta lor a fost destul de complicat. Rezultatele sunt îmbucurătoare. ei se află în mijlocul clasamentului.

Grupa mare a echipei „Galata”: Chișcă Andrei, Cebotari Vadim, Gîrneț Dan, Ciocoi Ana-Maria, Frunză Alexandra și Cebotari Rita. Traseul, format din 2 blocuri, a fost foarte simplu, deoarece nu a inclus nici o probă de automontare. Cel mai bun din echipă a fost Gîrneț Dan, care s-a clasat pe locul III în clasamentul general (>>>).

Pe data de 30 ianuarie 2016 în sala sportivă a gimnaziului nostru s-a desfășurat etapa a 2-a a Cupei. Am propus participanților trasee interesante, cu diferite grade de dificultate (în corespundere cu vârsta și abilitățile participanților. Pentru categoria mică etapa dificilă a fost - Schiurile (totuși, toți participanții s-au descurcat de minune), iar pentru grupa mare dificil a fost însăși deplasarea pe etape, fapt care demonstrează necesitate unei săli amenajate pentru antrenamente, dar și coborârea Diulfer (>>>).

În grupa mică au participat 5 perechi: Pașa Nicolina și Tuliba Margareta, Ciocoi Sergiu și Golovei Mihaela, Balițchi Maria și Borzin Cristina, Boboc Alexandru și Ionel Victoria, Herghelegiu Valeria și Frunze Daniela.

În grupa mare au participat 3 perechi: Chișcă Andrei și Cebotari Vadim, Gîrneț Dan și Ciocoi Ana-Maria, Cebotari Rita și Calmațui Mihaela.

De asemenea, la amiază am avut parte de un master-class, prezentat de cei mai buni sportivi: Golovei Andrei și Plămădeală Dumitru (care au fost cei mai buni, Locul I), Frunze Vadim și Popov Ion, Cotlearenco Andrei și Crăciun Radu, Untilă Victor și Trinchineț Cristina (care a participat pentru I dată la competiții turistice și a demonstrat deja abilități și aspirații).

Pe data de 13 februarie în incinta LT „Alecu Russo” s-a desfășurat etapa a III-a a cupei. Rezultatele primelor 2 etape în clasamentul general demonstrau că în grupa mare campion va fi echipa care va ocupa locul I în cadrul etapei a III-a, deoarece echipele LT „V. Vasilache” și „Galata” au obținut cîte 3 puncte și atenția tuturor a fost orientată spre aceste 2 echipe. Cu o diferență de cîteva secunde Cupa a fost cîștigată de echipa „Galata” în componența: Chișcă Andrei, Cebotari Vadim, Gîrneț Dan, Ciocoi Ana-Maria, Cebotari Rita și Calmațui Mihaela.

Echipa mică în componența: Ciocoi Sergiu, Pașa Nicolina, Tuliba Margareta, Ionel Victoria, Golovei Mihaela, Frunze Daniela a demonstrat și ea multă străduință astfel încît în cadrul etapei a III-a s-au clasat pe locul IV. În clasamentul general a acumulat 9 puncte, la fel ca și LT „C. Negruzzi”, ceea ce e echivalent cu locul III, totuși Cupa pentru locul III a primit-o LT „C. Negruzzi”, deoarece în cadrul etapei a III-a s-a clasat pe un loc mai sus.