Bine aţi venit, Vizitator
Principală » Articole » Clubul Sportiv "GALATA"

Starturi de toamnă

Luna septembrie nu ne-a oferit timp pentru antrenamente, deoarece a fost luna competițiilor. Cu forțe noi, acumulate pe parcursul verii, dar din păcate... fără antrenamente, am încercat să demonstrăm că suntem buni.

În perioada 11-13 septembrie am participat la Cupa Salicov care a fost organizată, ca și în anii trecuți de CRCT „Artico”. Totuși sponsorii acestei competiții a fost nu „Artico”, ci FSS RM care a oferite cupele și medaliile și magazinul „Xstyle” care a oferit funii, sisteme și carabine pentru învingători.

Traseul, dar și modalitatea de penalizare, propuse de CCA și anume Crăciun G., arbitrul principal, și Berlinschi I., secretarul principal, au fost foarte interesante.

Pentru categoria juniorilor traseul a presupus diferite etape tehnice care au permis identificarea celor mai buni sportivi și sportive la individual. Pentru categoria tinerilor traseul a fost format din 2 blocuri:

blocul I - un traseu simplu, în cadrul căruia au fost identificate 6 echipe care au ieșit în finală.

Finala competiției a fost compusă din 4 etape: individual, perechi, triplu și lucru de echipă.

Cea mai interesantă a fost modalitatea de ștergere a penalizărilor - pentru fiecare penalizare de pe traseu membrii echipei au alergat în jurul zonei „Start-Finiș”. Consider, că o modalitate mai bună de a învăța pe propriile greșeli nu există.

Am participat cu 2 echipe la această competiție - la ambele categorii de vârstă: „Galata” și „Liceu AȘM. Dacă „Galata” a avut în componență doar participanți cu experiență, chiar și cel mai mic participant - Ciocoi Sergiu, elev ai clasei a V - „A” (care a fost printre câștigtorii a ultimelor 2 ediții a Cupei de Iarnă), membrii echipeii „Liceu AȘM” în cea mai mare parte au îmbrăcat pentru prima dată sistema și pentru prima dată au trecut un traseu. Rezultatele au demonstrat că puțin antrenament și rezultate vor fi, deoarece în clasamentul general nu au fost ultimii.

Dacă în categoria juniorilor, la individual, rezultatele noastre au fost modeste, în categoria tinerilor echipa „Galata”, care 50% a fost formată din cei care ca vârstă fac parte din categoria juniorilor (Ciocoi A.-M., Gîrneț D., Frunze A.) și 50% din sportivi cu vârsta mai mare de 1995 (Golovei A., Untilă V., Cazacu N.) s-a clasat pe locul II.

În perioada 25-27 septembrie 2015 am participat la Campionatul RM la turism sportiv „Cupa Federației”, organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Turismului. SOTT, Chișinău a fost reprezentat de 6 echipe: „Galata”, „Liceu AȘM -1”, „Liceu AȘM-2”, „Romantica”, LT „Petru Movilă” și 2 echipe care au participat la tehnica turismului nautic. „Galata” și „Liceu AȘM-1” am participat la câte 3 probe: turism pedestru, turism montan și veloturism, „Liceu AȘM-2” a participat la 2 probe: turism pedestru și veloturism. În cadrul acestei echipe au participat și antrenoarea echipelor Golovei Lilia și Ciocoi Svetlana.

Majoritatea probelor s-au desfășurat tradițional, în afară de tehnica turismului pedestru. Arbitrul principal al probei Golovei Andrei a desfășurat competiția în 2 etape: etapa calificărilor și finala. În etapa calificărilor echipele au concurat câte două - câștigătoarea ieșind în final. Conform condițiilor în finală ieșea și una din echipele care au ratat - cea care are cel mai bun rezultat, iar a doua echipă cu rezultat bun din cele care nu au ieșit în final a mai parcurs o dată traseul, deoarece în concurs au fost 9 echipe. Hazardul, dar mai precis lucrul ineficient în echipă, a făcut ca echipa „Galata”, după ce a ajuns la finiș și a făcut 34 de rotații în jurul zonei „Start-Finiș”, pentru cele 34 de penalizări făcute pe traseu a mai mers odată la start cu ultima echipă din concurs care, conform tragerii la sorți, a fost să fie echipa „Liceu AȘM-1”. Înlocuirea lui Untilă V. Cu Golovei A. le-a dat puteri și energie pentru a mai parcurge o dată traseul, pentru a face mai puține greșeli și a se roti doar de 6 ori în jurul zonei „Start-Finiș” și pentru a ieși în finală.

Din păcate fiind ultima echipă care a intrat în finală, a doua zi a ieșit prima la start în următoarea componență: Ciocoi Ana-Maria, Chișcă Andrei, Cebotari Vadim, Untilă Victor, Nadrag Valeria și Cazacu Nicu. Au lucrat bine, dar traversarea traseului a demonstrat altora, cum se poate trece mai simplu. În rezultat alții au fost mai buni.

Totuși, avem și o mare bucurie. d. Ciocoi Svetlana care a participat în echipă cu organizatorii traseului la tehnica turismului montan CT „Travers” s-a clasat pe locul I și astfel a devenit campionaă. Sperăm că membrii echipelor noastre îi vor urma exemplul. Vor fi echipă și vor demonstra rezultate bune.