Bine aţi venit, Vizitator
Principală » Articole » Evenimente » Evenimente

Rezultatele Cupei de Iarnă a RM la tehnica - 2016

În pertoada 3-6.03.2016 gimnaziul „Galata” a fost gazda Cupei de iarnă a RM la tehnica Turismului pedestru, organizată de Federația de Turism Sportiv din RM în parteneriat cu gimnaziul „Galata” și magazinul de echipament pentru sport și agrement „X-style”, care ne-a susținut material prin acordarea premiilor - funii (care au fost acordate echipelor care s-au clasat pe locul I în categoriile MW-16 și MW-21), 6 carabine (care au fost acordată echipei ce s-a clasat pe locul I în categoria MW-12). 6 sfori pentru inele (de care s-au bucurat cîștigătorii locului I din categoria MW-16) și 6 sfori a cîte 3 m (cu care au fost premiați sportivii care s-au clasat pe locurile I-III în categoria (MW-21).

Timp de 2 zile participanții au demonstrat abilitățile turistice în 3 categorii de vîrstă: MW-12 (individual și pe echipă), MW-16 (perechi și pe echipă), MW-21 (individual și pe echipă. Și în anul acesta sala sportivă și-a extins posibilitățile cu noi etape, astfel a fost posibilă desfășurarea competițiilor în categoria MW-21 în paralel pentru 2 participanți, atît la fete cît și la băieți.

În categoria MW-12 au participat 13 elevi din clasa V-A. În categoria MW-16 au participat 4 elevi din clasa V - A și 2 elevi din clasa IX-A. În categoria MW-21 au participat 8 sportivi, dintre care 7 sînt absolvenții gimnaziului nostru. Antrenamentele intensive înainte de competiție au demonstrat că sportivii noștri sînt cei mai buni și pe bune au meritat Cupa anului 2016 (>>>):

MW-12 (56 participanți): 

locul I - Boboc Alexandru

locul II - Frunze Daniela

locul III - Balițchi Maria

locul IV - Grubleac Tatiana

locul V - Ghernajea Nicolae, Tuliba Svetlana

MW-16 (40 participanți):

locul II - Tuliba Margareta, Golovei Mihaela

locul IV - Ciocoi Sergiu, Pașa Nicolina, Malcoci Marin, Andronache Stanislav

MW-21 (44 participanți):

locul III - Ciocoi Ana-Maria, 

locul IV - Cebotari Vadim, Trinchineț Cristina

locul V - Calmațui Mihaela

locul VI - Cebotari Rita

clasamentul pe echipe:

locul I - MW-12, MW-21

locul II - MW-16

Aducem mulțumiri lui Untilă Victor,  Berlinschii Iurie, Golovei Lilia, Gîrneț Dan, Chișcă Andrei, Cebotari Vadim, Frunze Vadim, Malcoci Marin, Niculai Vasile pentru munca depusă în amenajarea noilor trasee în sală. 

De asemenea, mulțumim mult lui Chișcă Andrei și Gîrneț Dan care alături de antrenorii echipelor au antrenat tinerii sportivi din clasa a V-A și d. Ciocoi Svetlana care a avut grijă ca arbitrii să aibă puteri să arbitreze competițiile..

Și nu în ultimul rînd, aducem mulțumiri colegiului de arbitri: Golovei Andrei (arbitrul principal), Golovei Lilia (secretarul principal), arbitrii: Plămădeală Dumitru, Vasilcov Andrei, Chișcă Andrei, Cebotari Vadim, Frunze Vadim, Ciocoi Ana-Maria, Calmațui Mihaela, Cebotari Rita, Malcoci Marin, Tuliba Margareta. 

În paralel, s-au desfășurat competiții complementare la Legarea nodurilor (>>>), organizate la propunerea și cu ajutorul SOTT, Dubăsari Popeli Svetlana și Steblova Elena. Cei mai buni din sportivii noștri au fost:

locul II - Golovei Andrei (MW-21)

locul III - Ciocoi Sergiu (MW-12).

Foto

Categorie: Evenimente | Adăugat de: admin (2016-03-10)
Vizualizări: 93 | Rating: 0.0/0
Total comentarii : 0
Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]